Gülden Karaböcek Kimdir - Biyografisi

Gülden Karaböcek hakkında detayli bilgiler:

Gülden Karaböcek 4 kasım 1953 Ankara doğumlu olup çocukluğu kısmen İstanbul’da geçmiştir.
Müzik hayatına annesinin teşviki ile henüz çocuk yaşlarda başlamıştır.
Sanatçımızın toplumun her kesimi tarafından beğenilen çek değişik bir ses rengi ve çok felsefi bir müzikal tarzı vardır.

Çıkardığı ilk 45’likleri Yazılanlar Gelir Başa/Garip Kaldım, Hayat Defteri/Dünyaya Geldim Neden isimleri ile türkü-arabesk tarzda Pathe firmasından çıkmıştır. Ayrıca bu albümlerde Sayın Orhan Gencebay bağlaması ile kendisine eşlik etmiştir. Bu iki albümden sonra sanatçımız Şah Plak firmasından türkü ve aranjman tarzda 10 tane 45’lik çıkarmıştır.

 1979 yılında Elenor Plak firmasından çıkmış son 45’liği olan ve müzikleri kendisine ait olan Dilek Taşı/Sevmek Nedir ki isimli albümünde çok değişik tarzı ile tam anlamı ile müzikte bir devrim yaratmıştır. Ayrıca bu dönemde ilk filmi olan Dilek Taşı isimli filmde başrol oynamış ve Müzik ve Ben isimli üçüncü LP’yı çıkarmıştır. Bu LP gerek Gülden Karaböcek açısından gerekse Türk müzik tarihi açısından önemli bir çalışmadır... Gülden Karaböcek bu dönemden sonra artık kendisini her alanda kanıtlamış profesyonel, ölümsüz bir sanatçıdır artık. 1987 yılında Bir Mucize Allah’ım isimli Türkiye’nin ilk CD’sini çıkarmıştır. 1980 yalında yoğun istek üzerine İzmir Fuarında assolist olarak sahneye çıkmıştır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder